فى معيار الادوات المالية (47) المصرى IFRS 9 اهم حاجة قبل ماتعمل المعالجات المحاسبية ازاى تبوب الاصول المالية وهنعرف بكل بساطة دلوقتى ازاى نبوب الاصول المالية ونقيسها طبقا للمعيار
✋بداية لو انت اشتريت الاصول المالية علشان تحقق لك تدفقات نقدية خلال مدة الاحتفاظ بها يبقى فى تلك الحالة (استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق )وتقاس بالتكلفة المستهلكة
✋ثانى حاجة لو انت اشتريت الاصول المالية علشان تحقق لك تدفقات نقدية وعلشان تبيعها يبقى هتبوب تلك الاصول المالية (استثمارات بالقيمة العادلة من خلال الدخل الشامل الاخر )
✋ثالثا اى نماذج اخرى بخلاف ماسبق يتم التبويب والقياس بالقيمة العادلة من خلال الارباح والخسائر
💪💪ودلوقتى هنتعلم مع بعض ازاى نبوب ونعالج الاستثمارات المحتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق (التكلفة المستهلكة
👤حالة عملية
شركة العمدة فى اول يناير 2020 اقتنت سندات تستحق بعد خمس سنوات بمبلغ 92791ج شاملة تكاليف المعاملة والقيمة الاسمية للسندات 100000ج بفائدة ثابتة 10% سنويا وكان سعر الفائدة السوقى 12%
المطلوب اعداد المعالجات المحاسبية وفقا لمعيار الادوات المالية (47) المصرى IFRS 9
اذا علمت ان الشركة قررت الاحتفظ بالسندات من اجل تحصيل تدفقات نقدية خلال مدة الاستحقاق
الاجابة 🏃♂️🏃♂️
بداية الشركة اقتنت السندات لكى تحصل على تدفقات نقدية خلال مدة السند يبقى هنبوب الاستثمارات على انها استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق (التكلفة المستهلكة )
👨🏫
1-اثبات شراء السندات فى يناير 2020
92791 من حـ/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
92791الى حـ/البنك
👨🏫
2-اثبات ايراد السندات فى ديسمبر 2020
التكلفة المستهلكة 92791ج ×12%=11135 ايراد الفائدة الفعال وايراد الفائدة المقبوضة =100000×10%=10000ج الفرق =11135-10000=1135ج+92791=93926ج التكلفة المستهلكة فى بداية عام 2021
وتكون المعالجة المحاسبية
من مذكورين
10000 حـ/البنك
1135حـ/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
11135 الى حـ/ايراد فائدة السندات
👨🏫
3-اثبات ايراد السندات فى ديسمبر 2021
التكلفة المستهلكة 93926ج ×12%=11271 ايراد الفائدة الفعال وايراد الفائدة المقبوضة =100000×10%=10000ج الفرق =11271-10000=1271+93926=95197التكلفة المستهلكة فى بداية عام 2022
وتكون المعالجة المحاسبية
من مذكورين
10000 حـ/البنك
1271/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
11271 الى حـ/ايراد فائدة السندات
👨🏫
4-اثبات ايراد السندات فى ديسمبر 2022
التكلفة المستهلكة 95197 ×12%=11424ايراد الفائدة الفعال وايراد الفائدة المقبوضة =100000×10%=10000ج الفرق =11424-10000=1424+95197=96621ج التكلفة المستهلكة فى بداية عام 2023
وتكون المعالجة المحاسبية
من مذكورين
10000 حـ/البنك
1424/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
11424الى حـ/ايراد فائدة السندات
👨🏫
5-اثبات ايراد السندات فى ديسمبر 2023
التكلفة المستهلكة 96621 ×12%=11594ايراد الفائدة الفعال وايراد الفائدة المقبوضة =100000×10%=10000ج الفرق =11594-10000=1594+96621=98215ج التكلفة المستهلكة فى بداية عام 2024
وتكون المعالجة المحاسبية
من مذكورين
10000 حـ/البنك
1594/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
11594الى حـ/ايراد فائدة السندات
👨🏫
6-اثبات ايراد السندات فى ديسمبر 2024
التكلفة المستهلكة 98215×12%=11785ايراد الفائدة الفعال وايراد الفائدة المقبوضة =100000×10%=10000ج الفرق =11785-10000=1785+98215=100000ج التكلفة المستهلكة فى بداية عام 2025
وتكون المعالجة المحاسبية
من مذكورين
10000 حـ/البنك
1785/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
11785الى حـ/ايراد فائدة السندات
👨🏫
7-اثبات تحصيل السندات فى ديسمبر 2024
100000 من حـ/البنك
100000الى حـ/استثمارات محتفظ بها حتى تاريخ الاستحقاق
من برنامج رؤساء ومدراء الحسابات والمدراء الماليين الاثنين والخميس من كل اسبوع من 8م الى 10م لمدة شهرين للانضمام الى البرنامج واتساب 0201000098636/0201000098634
المحاضر /احمد عبد النعيم